• (Nie)zwykła matematyka II edycja 2023/2024

• Projekt (Nie)zwykła matematyka odbywać się będzie od 4 września 2023 roku do 31 maja 2024 roku podczas zajęć edukacyjnych z matematyki. W trakcie trwania projektu uczniowie mają na celu realizację 12 zadań projektowych z 10 różnych modułów ujętych w regulaminie. Nauczyciel realizujący program opierać się będzie na umiejętnościach i doświadczeniach własnych oraz na sugestiach i pomysłach innych osób biorących udział w projekcie, poprzez wymianę wspólnych doświadczeń na grupie projektowej. Realizowane zadania będą zgodne z zaleceniami ujętymi w regulaminie projektu. Projekt będzie prowadzona na lekcjach matematyki, zajęcia odbywać się będą na terenie szkoły lub poza nią, po uprzednim poinformowaniu dyrektora szkoły. Podczas zajęć wykorzystane zostaną pomoce dydaktyczne posiadane przez szkołę oraz przez każdego ucznia.

Cele główne:

• Rozwijanie zainteresowań, zdolności, kompetencji matematycznych, poprzez zastosowanie metod aktywizujących z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i zainteresowań uczniów.

• Poszerzenie, pogłębienie wiedzy na temat liczb i działań na nich oraz figur geometrycznych, integracja wiedzy szkolnej i pozaszkolnej, doświadczeń uczniowskich i ich aktywnego działania.

• Uświadamianie uczniów i pokazanie im, jakie szerokie zastosowanie w praktyce i codziennym życiu ma matematyka.

• Poznanie własnego miejsca zamieszkania i jego mieszkańców poprzez udział w projekcie.

• Rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania oraz wzmacnianie motywacji poznawczej.

• Propagowanie umiejętności i wiedzy matematycznej w środowisku lokalnym.

• Rozwijanie umiejętności społecznych (praca w zespole, pełnienie ról, odpowiedzialność) oraz kompetencji takich jak kreatywność, innowacyjność, przedsiębiorczość, samorządność.

Cele szczegółowe:

• Pokazanie związku matematyki z życiem codziennym.

• Dostrzeganie zależności matematycznych w otaczającym świecie.

• Swobodne posługiwanie się matematyką w życiu codziennym, rozwijanie sprawności rachunkowej, umiejętności szacowania i zaokrąglania wyników.

• Rozwijanie samodzielności w poszukiwaniu i zdobywaniu informacji.

• Zachęcanie do myślenia ekonomicznego.

• Kształtowanie wyobraźni geometrycznej.

• Wykorzystanie nowoczesnych metod technologicznych jako pomoc w nauce i zdobywaniu wiedzy.

• Rozwijanie poczucia własnej wartości poprzez osiąganie sukcesu.

• Kształtowanie u uczniów kreatywności i aktywności.

• Kształtowanie takich cech jak: wytrwałość, systematyczność, dokładność, inicjatywa.

• Zdobywanie umiejętności współpracy w grupie rówieśniczej.