• Historia szkoły

      •  

        Historia szkolnictwa w Lipowej

         

        Początki szkolnictwa w Lipowej sięgają końca XVI w. Pierwszą szkołę otwarto w 1592 r. Była to szkoła parafialna. Nauczano wtedy języka niemieckiego oraz  matematyki, historii, geografii i religii. Lekcje trwały od 8 do 11 oraz od 13 do 15. Latem nauczano też uprawy roli i  drzew owocowych. Szkoła miała dwie sale i pokój nauczycielski. 

        W latach 30 XIX w. szkołę rozbudowano, ale budynek ten został zburzony po II wojnie światowej. W 1872 r. szkoły parafialne przejęło państwo niemieckie. W 1902 r. w Lipowej szkoła liczyła 136 uczniów.

        Po II wojnie światowej w Lipowej utworzono polskie struktury szkolnictwa. Pierwszym nauczycielem była Anna Grzybowicz. Naukę wtedy rozpoczęło 72 dzieci, a ich liczba co roku wzrastała tak, że w roku szkolnym 1957-58 liczyła 150 dzieci, których uczyło pięciu nauczycieli.

        W latach sześćdziesiątych  w całej Polsce  powstały szkoły na 1000 – lecie istnienia Państwa Polskiego. Taką szkołą jest budynek, w którym obecnie mieści się placówka. Duży udział w budowie mieli mieszkańcy, którzy pracowali na rzecz budowy szkoły społecznie.

        Pierwszym rokiem szkolnym w nowym budynku był rok 1961/62. Naukę wtedy rozpoczęło 159 dzieci, a kierownikiem szkoły został Bronisław Skibiński.

        W 1969 r. szkole nadano imię Gustawa Morcinka. W latach 1971-74 kierownikiem szkoły, a później dyrektorem był Marian Mazur, w latach 1974-1976 Józef Sozański, w latach 1976 – 1979 Tadeusz Rzepski, w latach 1979-2002 – Halina Mazur. Przy szkole działały Związek Harcerstwa Polskiego, Liga Ochrony Przyrody, Polski Czerwony Krzyż.

        W latach 70 powstał zespół wokalny Wiolinki, który zdobył wiele nagród na przeglądach piosenki. Występował w radiu Opole i wielu miastach na terenie Opolszczyzny, były też koncerty zagraniczne w Niemczech i na Węgrzech, opiekunem zespołu była Pani Halina Mazur.

        Po przejściu Pani Mazur na emeryturę dyrektorami byli Danuta Kukułka, Barbara Derewecka.

        Od 2012 r. organem prowadzącym szkołę jest Stowarzyszenie Nasza Lipowa założone przez mieszkańców i rodziców uczniów. Szkołę wyremontowano i unowocześniono. Wprowadzono dodatkowe nauczanie języka niemieckiego. Dyrektorami byli Bernadetta Pastuch, Aldona Stępniewicz i obecnie Arkadiusz Dusza.

        W szkole obecnie działa studio piosenki, kółko języka angielskiego, kółko języka niemieckiego, robotyka, kółko chemiczne, Szkolny Klub Sportowy i wiele innych zajęć pozalekcyjnych. We współpracy z Gminą Nysa w ramach projektów organ prowadzący organizuje dla młodszych uczniów naukę pływania i zajęcia taneczne, półkolonie zimowe i letnie. Szkoła współpracuje z uczniami z innych krajów europejskich w ramach projektów e-twinning.

        Historia obecnej szkoły w pigułce

        • Rok szkolny 1961/62 rozpoczęcie działalności szkoły w nowym budynku.
        • Czerwiec 1969 r. nadanie szkole imienia Gustawa Morcinka.
        • Od roku 1973 dojeżdżają do naszej szkoły uczniowie kl.4-8 z Wierzbięcic. Klasy 1-3 tworzą punkt filialny szkoły w Lipowej. 
        •  1977r. odsłonięcie tablicy pamiątkowej i nadanie szkole sztandaru.
        • Lata 1983-85 coroczne wizyty w szkole delegacji zagranicznych z Węgier i NRD.
        • 1999 r. - likwidacja szkoły filialnej w Wierzbięcicach. Powstaje Zespół Szkolno Przedszkolny. Wszyscy uczniowie kl 1-6 dojeżdżają  do Lipowej.
        • 2012 r.  - decyzją Urzędu Gminy szkoła zostaje zamknięta. Stowarzyszenie „Nasza Lipowa” przejmuje prowadzenie szkoły i przedszkola.
        • 2022 r. - obchody 60-lecia działalności szkoły i 10- lecia Stowarzyszenia Nasza Lipowa